Copyright 2018 - Custom text here

Evrensel'de yayınlanan panel haberimiz:

Düşünen Siyaset Dergisi ve İktisat Topluluğu’nun düzenlediği “Türkiye’de modernleşme Atatürk ve demokrasi” başlıklı konferansta katılımcılar, modernleşme ve demokrasinin ilk koşulunun ekonomik rahatlama olduğunu vurguladılar. Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Konferans Salonu’nda yapılan konferansa, DTCF Öğretim Görevlisi Hayriye Erbaş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi M. Ali Kılıçbay ile AÜ SBF Öğretim Üyesi Kadir Cangızbay katıldı. Hayriye Erbaş Türkiye’de yaşanan krizin ve bunun sonucunda yüzlerce insanın işinden olduğunu ve esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını vurgularken, Türkiye’de henüz demokrasinin olmadığını belirtti. Kadir Cangızbay da modernizasyonun egemen sınıfın iyi olduğunu söylediği şeyi halka dayatması ile ortaya çıkan bir kavram olduğuna dikkat çekerek, “Değiştirilenin değiştiren tarafından köpekleştirilmeye çalışılması modernizasyon adıyla dayatılmaya çalışılıyor” diye konuştu. 

2 Mart 2001-Evrensel 

Zaman Gazetesi'nde Ahmet Turan Alkan'ın yazdığı makale:

Arife günü postadan “iyi haber” çıktı: Adı “Düşünen Siyâset”, formatı aylık dergi; yayın yeri Ankara; genel yayın müdürü âşina bir isim: “Türk konuşmaya utanır, dövüşmekten utanmaz” darbımeselini tersine çevirecek derecede münakaşacılığı ile dikkat çekmekten başka yaptığı azîm tercümeler ve kıymetli müellefâtı ile tarihçiliğimizi ve zihnî iklimimizi zenginleştiren bir ilim adamı: Mehmet Ali Kılıçbay. “Vira Demir” başlıklı giriş yazısında beni zevkten âdeta eriten bir cümlesi var; derginin yayın siyasetini tarif ederken diyor ki, “Bu dergide yayınlanacak yazıların bazı ortak özellikleri olacak. Her şeyden önce Türkçe olacaklar, yani hızla kaybetmekte olduğumuz anadilimize bağlılıklarını sürdürecekler.” 

Zaman'dan İlhan Atılgan'ın yaptığı tanıtım...
---------------------
Biz; İslam’ın ilerlemeye engel olduğu savının pratikte yanlışlanmaya başladığını görerek yetişen kuşak, pek farkında olmasak da, bu tartışma zihin tarihimizin dönüm noktasıdır. 

Aslıhan Aydın'ın haberi:

Türkiye’de siyasetin merkezi olan Ankara, siyaset ve düşünce dergilerinin de merkezi durumunda. Ülkenin gündemini oluşturan hemen her konuyu daha çok akademik seviyede işleyen siyaset ve düşünce dergileri, nitelikten ödün vermeden ‘seçkin’ bir okur kitlesine hitap ediyor. 

 

Aksiyon'dan bir tanıtım:

Düşünen Siyaset, "Bilim Tarihi" özel sayısında Türk ve Osmanlı bilim tarihine etraflı bir bakış getiriyor. Osmanlı bilim tarihi konusunda yapılan araştırmaları ele alan makalesiyle Ekmeleddin İhsanoğlu dikkat çekiyor ilk olarak. Derginin editörü Dursun Ayan'ın yazısı Mevlana'nın felsefe ve mantık karşısı birkaç beyitinden hareketle İslam Ortaçağ bilim tarihini ve sosyolojisini ele alıyor. Mustafa Kaçar, Atilla Bir ve Mahmut Kayral'ın birlikte hazırladığı "Osmanlılarda 'Teslis–i Zaviye' (Açıyı Üçe Bölme) Meselesi" gibi yer yer matematiksel hesaplamaların yer aldığı makaleler olduğu gibi bilim felsefesi üzerine ele alınan teorik yazılar da geniş yer tutuyor dergide. Serkan Paydak'ın "Tarih İçinde Bilimkurgu" başlıklı makalesi gibi ilginç makaleler de yer alıyor. 

Düşünen Siyaset
Bilim Tarihi özel sayısı
Lotus